З 22 по 26 серпня 2022 року на території Старосільського жіночого монастиря у православному дитячому таборі "Стежина добрА" проходив десятий ювілейний фестиваль-паломництво для молоді «Фавор». Організатори заходу зізнаються, що попри війни, вирішили таки влаштувати його. Адже у такий складний час важливо молодих людей підтримати, втішити, дати корисні поради.
Участь у православному фестивалі для молоді також взяв молодіжний клуб "Amolavita" с. Вишнів.
Співорганізатор заходу протоієрей Михайло Анісімов, благочинний Колківського округу Волинської єпархії УПЦ, розповів, що головним орієнтиром програми цьогорічного «Фавору» була тема про «Нев’янучі цінності».
«Наразі усі ми, українці, проживаємо час війни. Війни, яка забирає у людей все на світі. Хтось плаче у цей момент, хтось переживає, хтось поринає у думки про те, що ж буде далі. Але Православна Церква зрозуміло повчає: не хвилюйтеся, адже у кожного з нас є нев’янучі цінності, які невидимі для людського ока, але які ніщо не знищить. Тож ми вирішили зібрати нашу молодь, людей віком від 15 до 35 років, та розповісти про те, що є цінним для нас, що у нас ніхто і ніколи не забере», - пояснив прот. Михайло Анісімов.
Відтак, щоб повністю та різнобічно розкрити цю тему, наголошує священник, щодня на «Фавор» приїздили особливі спікери. Про це далі детальніше.
Перший день фестивалю-паломництва розпочався з молебню перед початком усякої доброї справи. До слова, основою «Фавору» є обов’язкові ранкові та вечірні молитви, а також Причастя усіх учасників на Божественній Літургії.
Пізніше усіх учасників, а їх щодня було близько 300, поділили на умовні загони. Це потрібно було для легшої організаційної роботи.
А вже опісля перейшли до безпосередніх бесід про головне та важливе. Перший спікером заходу був протоієрей Олександр Білінський, настоятель Хрестовоздвиженського храму селища Колки, духівник Братства тверезості та Колківського благочиння. Отець Олександр зосередив свою увагу на інформаційній гігієні. Адже нині, коли суспільство черпає, чи не усю інформацію із різноманітних джерел, важливо знати: кому можна вірити та довіряти, а кому – ні.
Серед головних тез отця Олександра були такі:
- 73% людей у соціальних мережах стають жертвами шахраїв;
- шахраїв цікавлять не наші загальнодоступні дані, а щось більш особисте;
- слід використовувати більш складні паролі;
- валютою інформаційного світу є увага, дані людини та емоційні реакції.
Другий день фестивалю-паломництва для волинської молоді присвятили обговоренню теми: «Священник – педагог чи психолог». Лектором цього дня був запрошений на «Фавор» гість отець Іоасаф Перетятько, ігумен Іонинського монастиря у Києві, військовий капелан, а також кваліфікований дипломований психолог.
Отець Іоасаф розповів, що наразі Україна переживає страшну «депресивну кризу». За даними американського інституту соціологічних досліджень, кількість людей з депресивним станом втричі перевичує кількість психологів, які можуть допомогти.
Отець Іосаф пояснив, що психолог – це добре, але краще та якісніше може допомогти священник. Про це свого часу повчально висловився митрополит Антоній Сурожський. «У психологів є одна проблема: коли вони бачать свою частину роботи, то допомагають, а коли не свою, то до священника ніколи не відправлять. Натомість якщо священник бачить, що людина звертається з проблемою, пов’язаною з духом, душею, він допомагає. Коли ж вже треба допомога відповідних спеціалістів, священник не візьметься лікувати, а спрямує до відповідних фахівців», - говорив владика.
«Та, на жаль, до священників завжди було, є і буде скептичне ставлення, як до самозванців», - наголосив отець Іоасаф, додавши, що вистачає лише почитати вчення Святих Отців Церкви, щоб зрозуміти, що Церква – це величезне джерело мудрості.
Серед головних тез отця Іоасафа були такі:
гріх заполонив людину, норма життя стала залежністю;
наша пристрасть змушує нас робити те, чого ми не хочемо;
агресія – прояв страху;
психолог не впливає на вас, він – «дзеркало». Біжи від психолога, який дає поради;
виховуй волю і будеш свобідний.
Вже ввечері цього дня на «Фаворі» організували ще і панельну дискусію, яка передбачала собою швидкі, стислі, але обґрунтовані відповіді на питання спікера. Спікерами ж були запрошені голова Синодального відділу УПЦ у справах молоді архієпископ Іона (Черепанов) та вікарій Волинської єпархії, єпископ Камінь-Каширський Афанасій.
Серед питань, які найбільш зацікавили аудиторію та викликали активне обгорення, - було про справжнє життя у вічності та питання ліні.
Завершили панельну дискусію обговоренням необхідності у житті кожного православного християнина Причастя. Своїм досвідом із молоддю поділився запрошений на фестиваль гість протоієрей Миколай Могильний, настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці в селі Коцюбинське Києво-Святошинського району.Батюшка наголосив, що саме Причастя є найголовнішою заповіддю, яку дав нам Христос.
Опісля усі присутні прочитали молитви перед Святих Причастям та з Богом пішли відпочивати.
У середу, 24 серпня, у храмі на честь Іверської ікони Божої Матері Старосільського Свято-Троїцького жіночого монастиря була звершена архієрейська служба. Своїми піснеспівами богослужіння прикрашали два церковні колективи – хор священників «Фавору» та хор самих учасників. Під час Божественної літургії усі присутні приступили до Таїнств сповіді та Причастя.
Зазначимо, що цього дня наша країна відзначала 31-у річницю своєї Незалежності, тож духовенство спільно з усіма віряни піднесли особливі молитви до Бога за нашу державу, наш народ та якнайшвидшу нашу перемогу у війні з ворогом.
Вже опісля богослужіння зі словом проповіді та настанови до молодих людей звернулися владика Іона та владика Афанасій.
Далі – в усіх учасників було трохи вільного часу, щоб подякувати Бога за Його милість, а також відпочити перед активними заходами.
Опісля ж обіду на «Фаворі» влаштували «Козацькі забави» та провели вікторину на тему «Я люблю Україну». Серед іншого під спів гімну священники фестивалю підняти український прапор. Далі були майстер-класи, басейн та просто активний відпочинок.
Ввечері цього дня на молодь чекала зустріч із ще одним гостем.
На «Фавор» у день Незалежності завітав протоієрей Микола Данилевич, заступник голови відділу зовнішніх відносин УПЦ. Батюшка розповів про свою роботу у відділі. А далі доповідь лектора перетворилася на діалог із аудиторією. Молоді люді зі священником обговорили, яким є життя Української Православної Церкви сьогодні.
На цьому активний день не закінчився. Опісля пізнальної зустрічі, для молоді організували нічне орієнтування. З 21 по 23 годину учасники долали дистанцію протяжністю близько 3,5 км та шукали контрольні пункти.
Ранок четвертого дня розпочався традиційно – ранкова руханка, молитва, особиста гігієна. А далі «фаворівці» вирушили у паломництво до Чарторийського монастиря, де їх зустрів настоятель обителі архімандрит Володимир (Гапонюк). Спершу гості монастиря помолилися на Богослужінні, тоді потрапезували, а опісля бесідували з намісником.
Отець Володимир (Гапонюк) розповів молодим людям про «Стримання, як спосіб Богопізнання».
«Якщо мирська людина знає про Бога більшою мірою в теорії, то монахи – це люди, які пізнали Його на практиці. А практика ця – це їх аскетичний подвиг. Через своє таке стримання, особливий цей подвиг, лише монахи можуть розповісти про унікальні можливості людського організму», - наголосив архімандрит Володимир (Гапонюк).
«Зараз у час війни наші люди, на жаль, багато втрачають, чимало зневірюються, тож монахи власним життя показують, що люди можуть бути такими сильними, якими себе навіть не уявляють», - додав співорганізатор фестиваль прот. Михаїл Анісімов.
Серед головних тез архімандрита Володимира (Гапонюка) були такі:
Бог вже першим людям дав заповідь стримання;
молитва просить не поспішати;
СТРИМАНІСТЬ МАЄ БУТИ У ВСЬОМУ: їжі, язику, гніві і всіх інших мирських речах;
найголовніша цінність – віра та вірність у вірі;
міра має бути у всьому;
треба знайти свою «золоту середину».
До обіду паломники повернулися у Старосілля. Опісля трапези, на них уже чекала зустріч із протоієреєм Степаном Яремою, настоятелем храму Святого апостола Андрія Первозванного с. Струмівка, головою відділу Волинської єпархії по боротьбі з алкогольною загрозою та наркотичною залежністю. Отець Степан зупинився на темі тверезого життя, зокрема, чому це так важливо у нинішній час. Батюшка наголосив, що тут важливою дуже є віра.
П’ятниця, 26 серпня, була завершальним день на фестивалі-паломництві для молоді «Фавор». У першій половині дня учасники вправлялися на майстер-класах із гончарства та письмі української в’язі.
Після обіду були останні зустрічі із лекторами. Отець Павло Чамахуд розповідав про «Символ віри», а Антон із Маневич – зупинився на темі популяризації ІТ серед молоді Волині.
Далі усі загони, всі організатори та причетні до «Фавору» зібралися, щоб поділитися враженнями, новими знаннями, обговорити усе почуте за останні дні, а також поспівати псалм, послухати та подивитися морально-повчальні виступи кожного з загонів.
«На завершення, ми попросити усю цю молодь, що була останні дні з нами, пам’ятати, щоб Бог поруч і Він ніколи не залишить. Тож нині, у такий важкий час кожному з нас слід пошукати у своїй душі те важливе, що не забирає тимчасовий світ. Усі ті «нев’янучі цінності», про які ми так детально говорили останні дні», - підсумував співорганізатор заходу прот. Михаїл Анісімов та висловив сподівання, що наступного року «Фавору» теж вдасться зібратися вже в 11-ий раз, лише під мирним небом України.
Любов МАКСИМЧУК